Ücretsiz Yurtiçi CDN Hizmeti

Merhaba. Bu yazıda size CDN'in ne olduğundan ve yerli bir firmanın sağladığı ücretsiz CDN hizmetinden bahsedeceğim. İlk önce CDN'in ne olduğunu anlayalım.

CDN (Content Delivery Networks) sitenizdeki sabit içeriklerin (resim, video, javascript veya css dosyaları gibi) siteyi ziyaret eden kullanıcıların bulunduğu lokasyona en yakın lokasyondan iletilmesini sağlayan ağdır. Yani CDN hizmeti veren firmanın farklı lokasyonlarda sunucuları bulunur ve ziyaretçinin konumuna göre en yakın lokasyondan gerekli dosyalar aktarılır. Türkçe'ye içerik dağıtım ağı olarak tercüme edilebilir.

Avantajları

 • Sunucunuzun üzerindeki yükü azaltır.
 • Farklı lokasyonlarda sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.
 • Hızlı açılış sayesinde siteniz arama motorlarında daha üst sıralara yükselir.

Ziyaretçilerimin büyük çoğunluğu Türkiye'den olduğu için hosting hizmetini zaten yurtiçi hizmet sağlayan bir firmadan alıyorum. Bunun yanında Türkiye'de CDN hizmeti almak istediğimde araştırmalarım sonucunda pek fazla alternatif göremedim. İncelediğim hizmetlerin ise fiyatları yüksekti. Ancak bu hizmeti Türkiye'de ücretsiz veren bir firma buldum: Netdirekt. Türkiye'de beş farklı lokasyondan CDN hizmeti veriyor. Bunlar: İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu, Ankara, Bursa ve İzmir. Eğer sizde Türkiye'de hizmet veren ücretsiz bir sağlayıcı arıyorsanız Netdirekt tam size göre. Bugün kullanmaya başladım ve oldukça memnun kaldım. Eğer sizde kullanmak isterseniz www.netdirekt.com.tr/cdn.html adresinden ücretsiz olan paketi seçip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer wordpress kullanıyorsanız www.netdirekt.com.tr/yardim-merkezi.html?action=displayarticle&id=94 adresindeki aşamaları takip ederek wordpress'te CDN kullanmaya başlayabilirsiniz. Hoşçakalın.

YORUMLAR (2)

 1. karohan
  karohan
  Bende tam bu konu hakkında araştırma yapıyordum. Demek gerçekten doğruymuş.
 2. Mehmet Barun
  Mehmet Barun
  daha önce cdn hizmetlerini denemiştim az önce de netdirekt e host firması ararken rastladım güvenilir mi diye araştırırkende yazınızı buldum teşekkür ederim

YORUM FORMU