Twitter Card Kullanımı

Twitter'da paylaşılan linke ait detayları görüntülemeye yarayan yapıdır Twitter Card. Yani twitter'da sitenize ait bir url paylaşıldığında sitenizde uyguladığınız meta etiketleri sayesinde kullanıcılara daha zengin içerik sunabilirsiniz. Örnek olarak paylaştığım linkte site görünümüm aşağıdaki gibidir.

Twitter Card

Şimdi bu meta etiketlerinin neler olduğuna bakalım. İlk önce dev.twitter.com/docs/cards adresine göz atıp biraz bilgi edinmenizi öneriyorum. Burada birden çok card çeşidinin olduğunu göreceksiniz. Ben Summary Card kullanımını anlatacağım. dev.twitter.com/docs/cards/types/summary-card adresinde gerekli bilgiler mevcut. Bu bilgiler ışığında aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

<meta name="twitter:card" content="summary">
<meta name="twitter:site" content="@mhmtyylc">
<meta name="twitter:title" content="Twitter Card Kullanımı">
<meta name="twitter:description" content="Twitter'da paylaşılan linke ait detayları görüntülemeye yarayan yapıdır Twitter Card...">
<meta name="twitter:creator" content="@mhmtyylc">
<meta name="twitter:domain" content="mhmtyylc.com">

Eğer meta etiketlerinizi oluşturduysanız dev.twitter.com/docs/cards/validation/validator adresindeki test aracında Validate & Apply sekmesinden test etmek istediğiniz url'yi girip kodların çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Burada domainadresi.com not approved uyarısını göreceksiniz. Request Approval butonuna tıklayıp gerekli bilgileri doldurarak Twitter Card'ınızın onay isteğini iletebilirsiniz. Twitter onay sürecinin yaklaşık iki hafta sürdüğünü söylesede bir dakika içerisinde onaylandı isteğim.

YORUMLAR (3)

 1. Abdullah
  Abdullah

  Merhaba.. Kodları örnekte olduğu gibi girdiğimizde, sadece girdiğimiz bu title ve açıklama bilgileri görünüyor tüm twitterda paylaştığımız sayfalarda. Bunun için otomatik title description vs çekmek için genel bir kod yok mu?

  content="Twitter Card Kullanımı">
  content="Twitter'da paylaşılan linke ait detayları görüntülemeye yarayan yapıdır Twitter Card...">
  Tırnak içindeki yerlere öyle bir kod istiyorum ki hangi sayfadan hangi içeriği paylaşırsam paylaşayım onunla ilgili card görüntüsü oluşsun.
  • Mehmet YAYLACI
   Mehmet YAYLACI
   Bunun için veritabanınızdan o sayfaya ait verileri çekmeniz gerekiyor. Wordpress gibi bir altyapı kullanıyorsanız farklı, PHP veya ASP.NET gibi bir dil kullanıyorsanız farklı şekillerde kodlar yazarak bu bilgileri veritabanından çekebilirsiniz. Google'da arama yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Yani bunun için standart bir kod yok. Kullandığınız yazılım altyapısına göre değişiklik gösterir.
   • Abdullah Yıldırım
    Abdullah Yıldırım
    Cevabınız için teşekkür ederim ancak ne kadar araştırdıysam PHP için böyle bir kod bulamadım. Bütün sitelerde kopyala yapıştır aynı kod şekli var maalesef. Denemediğim şey kalmadı bir türlü yapamadım. :(

YORUM FORMU