Twitter Card Kullanımı

Twitter'da paylaşılan linke ait detayları görüntülemeye yarayan yapıdır Twitter Card. Yani twitter'da sitenize ait bir url paylaşıldığında sitenizde uyguladığınız meta etiketleri sayesinde kullanıcılara daha zengin içerik sunabilirsiniz. Örnek olarak paylaştığım linkte site görünümüm aşağıdaki gibidir.

Twitter Card

Şimdi bu meta etiketlerinin neler olduğuna bakalım. İlk önce dev.twitter.com/docs/cards adresine göz atıp biraz bilgi edinmenizi öneriyorum. Burada birden çok card çeşidinin olduğunu göreceksiniz. Ben Summary Card kullanımını anlatacağım. dev.twitter.com/docs/cards/types/summary-card adresinde gerekli bilgiler mevcut. Bu bilgiler ışığında aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

<meta name="twitter:card" content="summary">
<meta name="twitter:site" content="@mhmtyylc">
<meta name="twitter:title" content="Twitter Card Kullanımı">
<meta name="twitter:description" content="Twitter'da paylaşılan linke ait detayları görüntülemeye yarayan yapıdır Twitter Card...">
<meta name="twitter:creator" content="@mhmtyylc">
<meta name="twitter:domain" content="mhmtyylc.com">

Eğer meta etiketlerinizi oluşturduysanız dev.twitter.com/docs/cards/validation/validator adresindeki test aracında Validate & Apply sekmesinden test etmek istediğiniz url'yi girip kodların çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz. Burada domainadresi.com not approved uyarısını göreceksiniz. Request Approval butonuna tıklayıp gerekli bilgileri doldurarak Twitter Card'ınızın onay isteğini iletebilirsiniz. Twitter onay sürecinin yaklaşık iki hafta sürdüğünü söylesede bir dakika içerisinde onaylandı isteğim.

YORUM FORMU