SSD Disk İzlenimlerim

Bilgisayarımın çok uzun sürede açılması ve Visual Studio tarzı programları açarken bilgisayarın can çekişmesi gibi sebeplerden dolayı bilgisayarı hızlandırmak için upgrade arayışına girmiştim. Bu arada bilgisayarımın özellikleri Intel Core i5 2.4GHz, 4 GB DDR3 Ram vesaire şeklinde, yani standart bir kullanıcının tüm isteklerini yerine getirebilecek kapasitede. Peki nedir bu yavaşlığın sebebi? Tabi ki sabit disk. Çünkü diğer donanım birimleri hızla gelişirken sabit diskler uzun yıllardır aynı teknolojide üretilmektedir. Mekanik disklerin diğer donanım birimlerine ayak uyduramamasından dolayı işlemciniz, sistem belleğiniz (ram), anakartınız ne kadar hızlı olursa olsun mekanik diskinizin yavaşlığından dolayı istediğiniz hızı elde edemeyeceksiniz. Bunu aşmanın tek yolu SSD disklerdir.

Peki nedir bu SSD?

Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulur. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur. SSD'lerde ise veriler NAND flash yongalarda saklanır. SSD'lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM'ler gibi hızlı çalışırlar. Yani içinde hareket eden mekanik aksam bulunmamaktadır.

İzlenimlerim

SSD disk almadan önce bilgisayarı yeniden başlatmaya korkardım. Şimdi ise 13-15 saniye civarında bilgisayarım açılıyor. Önceden 8-10 saniyede açılan programlar şimdi 2-3 saniyede açılıyor. Kısacası hız istiyorsanız kesinlikle SSD disk almanızı tavsiye ederim. Benim aldığım ürün Transcend SSD720 128 GB. Son olarak performans sonuçlarını paylaşıyorum.

SSD Test Sonucu

YORUM FORMU