Sitedeki Değişiklikler

Sitede köklü değişiklikler gerçekleştirdim. Bunlardan ilki altyapı değişikliği. Daha önce ASP.NET MVC ile geliştirdiğim yapıda içime sinmeyen sebeplerden dolayı altyapı artık PHP tabanlıdır. Bunun sebeplerine gelirsek:

 • MVC ile projeyi her yerde geliştirememem. Çünkü bunun için kullandığım bilgisayarlarda Microsoft Visual Studio'nun yüklü olması gerekiyor. İşim icabı sürekli farklı bilgisayarlarda çalıştığımdan dolayı bu durum siteyi geliştirmeme engel oluyordu. PHP'de ise sadece Notepad veya Notepad++ ile bile siteyi istediğim yerde geliştirebiliyorum.
 • MSSQL veritabanını istediğim yerden yönetememem. Çünkü MSSQL'i yönetmek için SQL Server Management Studio programını kullanmam gerekiyor ve maalesef Türkiye'deki hosting firmaları MSSQL için web admin uygulaması sunmuyor. MySQL'de ise phpmyadmin uygulaması ile webden, istediğim yerden veritabanıma müdahale edebiliyorum.
 • Windows hosting paketlerinin Linux paketlerine göre daha pahalı olması. (benim çalıştığım hosting firmasında)
 • Açık kaynak yazılımlara yönelme isteği.

Yukarıda saydığım sebepler nedeniyle PHP'ye yöneldim.

İkinci değişiklik ise veritabanında gerçekleşti. Veritabanı olarak MySQL kullanmaya başladım. Gerçi verileri MSSQL'den MySQL'e taşıma konusunda biraz sıkıntı yaşadım ama ismini hatırlayamadığım bir programın demo sürümü sayesinde o işi de hallettim.

Üçüncü değişiklik ise tasarım noktasında gerçekleşti. Site tasarımı tamamen Responsive (Duyarlı) hale getirildi.

Umarım doğru bir seçim yapmışımdır.

YORUMLAR (3)

 1. Fatih ÇELEN
  Fatih ÇELEN
  Bence doğru bir seçim, en kısa zamanda bende platformu değiştirmeyi düşünüyorum. Yaşadığın zorlukları yazarsan güzel olur. Başarılar.
  • Mehmet YAYLACI
   Mehmet YAYLACI
   En çok zorlandığım şey Visual Studio gibi mükemmel bir ide'nin PHP'de bulunmaması. İkincisi ise MVC'nin o kolay kodlama yazımına alıştıktan sonra her şeyi sıfırdan yazmak zor geldi. Gerçi PHP'de de güzel framework'ler var ama kullanmayı istemiyorum. Bu zorluklarına rağmen çok alıştım PHP'ye.
 2. Turgay ACAR
  Turgay ACAR
  Çok uzun bir süre önce konu gündeme gelmiş fakat yazmadan edemeyeceğim.
  Db transferi için ben Navicat Premium kullanıyorum. Sadece tabloları seçip yeni DB ye sürüklüyorsunuz. Yapıyı ve datayı kopyala diyorsunuz. Gidiyor eski dbdeki veri tipine göre yeni dbde karşılık geleni bulup o şekilde oluşturuyor. süper bir hizmet. Kayıt altına alınsın ihtiyaç sahipleri faydalanır niyetindeyim.
  Saygılarımla.

YORUM FORMU