MVC'den twitter'a mesaj atmak

Merhaba arkadaşlar. Artık her yazı yazdığımda bunu twitter'da paylaşıyorum. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için bir nebze yardımcı olmak amacıyla. İlk başlarda bu işi manuel olarak yapıyordum. Önce yazıyı yazıyor ve twitter'da paylaş butonuna basarak yazıyı paylaşıyordum. Ama artık bu işi de otomasyona dökmenin zamanı geldi diye düşünüyorum. Araştırmalarımı yaparken Daron Yöndem'in yazısına rast geldim. Yazıyı okuyunca bu işin ne kadar basit olduğunu anladım. Artık yazıyı yazdığım anda otomatik olarak twitter'a mesajımı da atmış oluyorum. Şimdi nasıl yapıldığına bakalım.

Her şeyden önce twitter'a dışarıdan mesaj atabilmek için Comsumer key ve Consumer secret adlı iki anahtara ihtiyacımız var. Bunu almak için dev.twitter.com/apps adresine gidip yeni bir uygulama tanımlamamız gerekiyor. Yani biz twitter'da kullanılacak bir uygulama geliştireceğiz diyoruz, o da bize bu keyleri veriyor. Keyleri aldıktan sonra twitter hesabımızda yeni mesaj atmak, takipçilerimizi listelemek, durum güncellemelerimize erişmek gibi her türlü işlemi gerçekleştirebiliyoruz. Kısaca anlatalım bu işlemi nasıl yapacağımızı.

dev.twitter.com/apps adresine gittikten sonra Create a new application diyoruz. Uygulamamızın ismi, açıklaması, web sitemiz gibi bilgileri giriyoruz. Dilersek uygulamamıza ait bir ikon da yükleyebiliriz. Uygulamamızı oluşturduktan sonra dışarıdan mesaj atabilmek için Settings sekmesinde Read (varsayılan olarak geliyor) olan erişim iznini Read and Write yapıyoruz. Daha sonra Details sekmesindeki altta bulunan Create my access token butonuna tıklayarak twitter hesabımıza erişim izni veren access token verimizi oluşturuyoruz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra artık TweetSharp adlı API'yi kullanabiliriz. Bunun için Visual Studio'da Tools > Library Package Manager > Package Manager Console diyoruz. Eğer Nuget Package Manager yüklü değil ise Tools > Extension Manager'dan NuGet Package Manager'ı yükleyebilirsiniz. Package Manager Console'u açtıktan sonra "Install-Package TweetSharp" komutunu verip paketi projemize ekliyoruz.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra sıra geldi kodlarımızı yazmaya.

TwitterService service = new TwitterService("Consumer key""Consumer secret""Access token""Access token secret");
service.SendTweet(new SendTweetOptions { Status = "Twitter mesajınız." });

Tabii ki ilk önce TweetSharp kütüphanesini using bloguna ekliyoruz. Burada yaptığımız TweetSharp kütüphanesinden yeni bir TwitterService tanımlayıp twitterdan aldığımız Consumer key, Consumer secret, Access token ve Access token secret bilgilerini string olarak girmek. Daha sonra SendTweet diyerek twittera projemizden mesaj atabiliriz. Kolay gelsin.

YORUM FORMU