MVC'den Facebook'a mesaj atmak

Daha önceden MVC'den twitter'a mesaj atmak yazısında projemizden twitter'a nasıl mesaj atılabileceğine göz atmıştık. Şimdi aynı işlemi Facebook üzerinden gerçekleştirelim. Bunun için ilk önce bir adet Facebook uygulaması oluşturmamız gerekiyor. Bu sayede gerekli olan keyleri Facebook'tan alabileceğiz.

developers.facebook.com/apps adresine girdikten sonra yeni uygulama oluştur diyoruz. AppName kısmından uygulamamızın ismini veriyoruz. Uygulamamızı oluşturduğumuzda App ID ve App Secret bilgileri çıkacak karşımıza.

Uygulamamızı oluşturduk. Ama uygulamanın bizim profilimizde bir şeyler paylaşma yetkisi yok henüz. Bu izni vermek için

http://www.facebook.com/dialog/oauth/?response_type=token&display=popup&scope=user_about_me,publish_stream, offline_access,manage_pages&client_id=APP_ID_BURAYA&redirect_uri=http://www.facebook.com/connect/login_success.html

adresine gidip uygulamaya izin ver demeliyiz. Bu arada App ID yerine kendi Application ID'mizi yazıyoruz. İzin verdikten sonra işlemin başarılı olduğunu gösteren Success yazılı ekran çıkıyor karşımıza. Burada adres satırınnda yer alan "access_token" parametresinin değerini alıyoruz. Bu key bizim duvarımızda yazma iznimizi sağlayan anahtardır. Access Token değerini de elde ettikten sonra sıra geldi asp.net kısmına. Visual Studio'da Tools > Library Package Manager > Package Manager Console diyoruz. Eğer Nuget Package Manager yüklü değil ise Tools > Extension Manager'dan NuGet Package Manager'ı yükleyebilirsiniz. Package Manager Console'u açtıktan sonra "Install-Package Facebook" komutunu verip Facebook C# SDK paketini projemize ekliyoruz.

FacebookClient myclient = new FacebookClient("ACCESS_TOKEN_BURAYA");

var args = new Dictionary<stringobject>();

args["message"] = "Mesajımız.";
args["link"] = "Makalemizin linki";
args["name"] = "Linkin görünen ismi(isteğe bağlı)";
args["caption"] = "Linkin altında görünen domain adresi";
args["description"] = " Linke ait açıklama";

myclient.Post("/me/feed", args);

Burada /me/feed diyerek kendi duvarımıza iletimizi gönderiyoruz. İşlemimiz tamamlandı. Kolay gelsin arkadaşlar.

YORUMLAR (1)

  1. ali çelik
    ali çelik
    web tabanlı programlama ile ugraşanlar için güzel bir yazı. Herşeyin sosyal ortama taşındığı bir ortamda arşivlemek gerekir.. teşekkürler hocam

YORUM FORMU