Merhaba LibreOffice! Merhaba Özgür Yazılım!

Kişisel bilgisayarınızda metinler yazmanız veya basit elektronik tablolar oluşturmanız veyahut sunumlar hazırlamanız gerekiyor. Haliyle bunları yapabilmek için Office programına ihtiyacınız var. Siz de herkes gibi Microsoft Office yükleyeyim dediniz ama bir baktınız ki en düşük sürümü bile 249,99 TL. O da ne! Sadece basit işlemler için kullanacağım bir yazılıma neden bu kadar çok ücret ödeyeyim ki dediniz içinizden. İşte tam burada LibreOffice devreye giriyor. Tamamen ücretsiz ve açık kaynak olan LibreOffice yazılımı lisans ücreti ödemek istemeyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan. Microsoft Office ile yapabileceğiniz işlemlerin neredeyse tamamını LibreOffice ile de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca LibreOffice'in Microsoft Office gibi "ev ve öğrenci sürümü", "profeyonel sürümü" gibi çeşitli ve verdiğiniz para kadar özellik sunabilen versiyonları bulunmuyor. Herkes ücretsiz ve hiç bir kısıtlaması olmayan yazılımı kullanmakta özgür. Bunun yanında diyelim ki Office yazılımını farklı dillerde kullanmak istiyorsunuz. Mesela ben bazen İngilizce bazen de Türkçe olarak kullanıyorum. Bu tür bir ihtiyaçta Microsoft Office kullanırsanız dil paketlerine ayrıca ücret ödemek zorundasınız. Ama LibreOffice kullanıyorsanız yazılımı 40'a yakın dil desteğiyle hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Peki LibreOffice Microsoft Office dosyaları ile uyumlu mu?

Evet. LibreOffice Microsoft Office dosyaları ile uyumlu. Yani Microsoft Office'de oluşturulan dosyaları LibreOffice'de açıp kullanabilir ve üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Genellikle Word dosyalarında yaptığım testlerde bugüne kadar hiçbir uyumsuzluk sorunuyla karşılaşmadım. Ayrıca LibreOffice ile oluşturduğunuz belgeleri Microsoft Office formatlarında kaydedebilirsiniz.

Siz de ücretsiz ve özgür yazılım kullanmak istiyorsanız LibreOffice'e bir şans verin. tr.libreoffice.org adresinden LibreOffice hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir ve özgür yazılım dünyasına adım atmak için programı bilgisayarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Mutlu ve özgür günler diliyorum.

YORUMLAR (1)

  1. Kerem SARI
    Kerem SARI
    Çok işime yaradı! Teşekkürler.

YORUM FORMU