Jekyll Nedir? Nasıl Kurulur?

Merhaba. Bu yazıda sizlere popüler bir statik site üretici yazılımı olan Jekyll'den bahsedeceğim. Jekyll Ruby dilinde yazılmış ve statik site üretmenizi sağlayan bir uygulama. İlk önce bu uygulamanın bazı özelliklerinden bahsedelim. Birinci konu bu uygulamayı bilgisayarımıza nasıl kuracağız? Jekyll Linux ya da MAC OS işletim sisteminde çalışabilen bir uygulama. Yani Windows üzerinden resmi olarak çalıştırılamıyor. Gerçi Jekyll'yi Windows üzerinden çalıştırmak adına bazı emülatörler var ama denemelerim sonucunda ben çalıştırmayı başaramadım. O yüzden popüler bir Linux dağıtımı olan Ubuntu kurdum ve çalışmalarımı Ubuntu üzerinde sürdürdüm. Yani bu makalede anlatacağım her şey Ubuntu üzerinde çalıştırılmıştır.

İlk önce gerekli olan ruby paketini kuruyoruz.

sudo apt-get install ruby1.9.1 ruby1.9.1-dev make

Daha sonra aşağıdaki komut ile jekyll'yi kuruyoruz.

sudo gem install jekyll

Daha sonra sitemizi oluşturuyoruz.

jekyll new mhmtyylc.com

Artık mhmtyylc.com adlı klasöre göz attığımızda aşağıdaki klasör yapısının oluştuğunu görüyoruz.

Jekyll Klasör Yapısı

_config.yml dosyasını ASP.NET'teki web.config ya da PHP'de .htaccess dosyası olarak düşünebilirsiniz. _posts klasörü ise makalelerin bulunduğu klasör. Aşağıdaki komut ile de sitenizi localhostta çalıştırabilirsiniz.

jekyll serve

0.0.0.0:4000 ya da localhost:4000 adresinden sitenizi yerel sunucunuzda görüntüleyebilirsiniz. Şimdilik bu kadar. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Teşekkürler.

YORUM FORMU