Google Analytics Alternatifi: Clicky

Web sitelerine gelen ziyaretçilerin hangi işletim sistemi, tarayıcı, ekran çözünürlüğü vb. kullandığını tespit etmek için analitik servisleri kullanılır. Analitik servislerinin bir amacı da gelen ziyaretçi sayısını tespit etmektir.

Günümüzde kullanılan en popüler analitik servisi Google Analytics'tir. Fakat nedense arayüz ve kullanım kolaylığı açısından pek memnun kalmadığım bir servistir Google Analytics. Alternatif olarak neler kullanabileceğimi araştırırken çok güzel bir servise rastladım ve hemen sitemde denedim. Arayüzü çok hoşuma giden bu servisin adı Clicky. Google Analytics ile karşılaştırırsak:

  • Google Analytics servisinde sitenize gelen ziyaretçiler hemen rapor ekranına yansımıyor. Ancak belli bir süreden sonra bu bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Clicky'de ise bu bilgilere anında ulaşabiliyorsunuz. Hatta o an sitenizde kaç ziyaretçinin online olduğunu görebiliyorsunuz.
  • Eğer sitenize gelen ziyaretçi sadece bir sayfaya bakmış ve çıkmış ise Google Analytics bunu ziyaretçi olarak saymıyor. Clicky ise bu kullanıcıları da rapora dahil ediyor.

Ayrıca Clicky ile diğer analitik servislerinin karşılaştırmasına clicky.com/compare sayfasından göz atabilirsiniz.

Eğer wordpress kullanıyorsanız resmi olarak yayımlanmış pluginini clicky.com/help/apps-plugins adresinden temin edebilirsiniz. Ayrıca iphone ve android telefonlar için hazırlanmış mobil uygulaması da mevcut.

Ben bir kaç gündür kullanıyorum ve oldukça memnunum. Size de tavsiye ederim. İyi günler.

YORUM FORMU