cPanel'e 80 Numaralı Porttan Erişim

Merhaba. Bilindiği gibi cPanel'e 2082 nolu port ile giriş yapılabilmektedir. (alanadiniz.com/cpanel adresine girerek test edebilirsiniz.) Bu ise port engeli uygulanan internet erişiminde her zaman sıkıntı olmuştur. Mesela ben okulda cPanel'e giremiyorum. Çünki kullandığım filtrelenmiş internette 2082 vb. portlar kapalı durumda. Bu durumda da maalesef cPanel'i kullanamıyorum okulda. Ben de bu sorunu nasıl aşabilirim diye araştırırken cpanelproxy isimli bir PHP uygulaması ile karşılaştım. Kullanımı gayet kolay ve cPanel'e 80 numaralı porttan bağlanabiliyorum. Bilmeyenler için 80 numaralı port bizim normalde internete girmek için kullandığımız port numarası. Yani mhmtyylc.com adresine erişmek için mhmtyylc.com ya da mhmtyylc.com:80 adresini kullanabilirsiniz. Neyse portlar konusunu bırakıp hemen cpanelproxy uygulamasının nasıl kullanılacağına bakalım.

  • İlk önce cPanel'e girip (Maalesef ilk önce port engeli bulunmayan bir internetten cPanel'e girmek zorundayız.) cpanel adında bir subdomain oluşturuyoruz.
  • Daha sonra sourceforge.net/projects/cpanelproxy/files/latest/download adresinden uygulamanın son versiyonunu indiriyoruz. İndirdiğimiz zip dosyasını subdomain için tanımladığımız klasöre (public_html/cpanel) upload ediyoruz ve dosyaları arşivden çıkarıyoruz.

Evet hepsi bu kadar. Artık cpanel.alanadiniz.com adresinden 2082 nolu portu kullanmadan cPanel'e giriş yapabilirsiniz. Umarım işinize yaramıştır.

YORUMLAR (1)

  1. Feyza
    Feyza
    Teşekkür ederim hocam; verdiğiniz bu Cpanel bilgisi çok işime yaradı..

YORUM FORMU