Çapraz Tarayıcı Testi (Cross Browser Testing)

Web tasarımcıların en büyük sorunlarından birisi ortaya çıkan tasarımın farklı tarayıcılarda farklı şekilde görüntülenmesidir. Bunun nedeni yazılan HTML, CSS veya javascript kodlarının her tarayıcıda farklı şekilde yorumlanabilmesidir.

Genelde Google Chrome'u kullanıyorum ve tasarım testlerini Chrome üzerinden gerçekleştiriyorum. Fakat siteyi ziyaret eden kullanıcılar Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera vb. birçok tarayıcıyı kullanabilirler. Bu yüzden sitenin bu tarayıcıların hepsinde aynı şekilde görüntülenmesi gerekmektedir.

Bunun yanında günümüzde masaüstü tarayıcıların yanında mobil ve tablet bilgisayarların da kullanımıyla birlikte tarayıcı uyumluluğu için daha fazla özen gösterme gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sitemizin bu kadar farklı cihaz ve tarayıcıda nasıl görüntülendiğini nasıl test edeceğiz peki?

İşte burada devreye cross browser testing yani çapraz tarayıcı testi yapan siteler devreye giriyor. Bunlar arasında benim favorim: BrowserStack. Bu servis ile 300'den fazla farklı tarayıcıda test yapabilirsiniz.

browserstack.com/screenshots adresinden site adresinizi girdikten sonra test etmek istediğiniz tarayıcıları seçip alttaki Generate screenshots butonuna tıklayınız. Test sonucunda size sitenizin farklı tarayıcılardaki ekran görüntüleri veriliyor. Bu görüntüleri isterseniz bilgisayarınıza da indirebiliyorsunuz. Hatta tüm test sonucunu ziplenmiş olarak tek seferde indirmeniz de mümkün. Bunun için test sonucu sayfasında ZIP yazan butona tıklamalısınız. Eğer test sonucunu başkaları ile paylaşmak isterseniz test sonuç sayfasında SHARE butonuna tıklayarak kopyaladığınız linki paylaşabilirsiniz.

Eğer merak ettiyseniz benim test sonucum: browserstack.com/screenshots/04fc38ae86e7869c23d6bdd3af90a4a930eedb31

YORUMLAR (2)

 1. hakan tektaş
  hakan tektaş
  crosss browser egitimi varmı ?
  • Mehmet YAYLACI
   Mehmet YAYLACI
   Maalesef yok Hakan bey.

YORUM FORMU